Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z użytkowania. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie do naszej witryny i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Koncerty i imprezy


Inspirujące Wtorki seniora
Spotkanie autorskie z Rafałem Jessweinem, autorem książki pt. „Enklawa”.
Słowianin na emigracji – ZSRG Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości, ul. Kolumba 88/89,
wejście A, sala Nr 102
Rafał Jesswein – dziennikarz, publicysta prasy lokalnej (Tygodnik „Morze i Ziemia”, „Gazeta Wyborcza Szczecin”) i ogólnopolskiej („Rzeczpospolita”, „Puls Biznesu”, tygodniki „ITD”, „Wybrzeże”, „Prawo
i Życie”, „Przegląd Tygodniowy”, miesięcznik „Konfrontacje”). Dwukrotny laureat III nagrody w konkursie reporterskim miesięcznika „ODRA”, nominowany do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego 2021 („Paragraf 175”, tygodnik POLITYKA).
Były rzecznik prasowy dwóch prezydentów Szczecina (1993 – 1999), współzałożyciel Stowarzyszenia Przyjaciół Pomorza Zachodniego „Klub Szczeciński” w Warszawie.
Na okładce książki „Enklawa” znalazła się reprodukcja ulotki z Orłem Białym, biało-czerwonym pasem biegnącym po przekątnej i napisem „Zajęte przez Polaka”. Niezwykłe świadectwo pierwszych miesięcy Szczecina po zakończeniu wojny. Świadectwo niezwykłej historii miasta, które musieli opuścić jego dotychczasowi niemieccy mieszkańcy, zasiedlonego przez Polaków, którzy musieli opuścić dwoje domy na wschodzie przedwojennej Rzeczpospolitej. Miasta, które będąc kartą przetargową w dyplomatycznej grze wielkich mocarstw przez wiele tygodni nie było już niemieckie ale jeszcze nie było polskie, zarządzanego na podstawie „radzieckiego prawa okupacji”, przejętego przez polskie władze dopiero w trzeciej próbie.
„Enklawa” to opowieść o 10 tysiącach Niemców koczujących pod Wałami Chrobrego, pod przewodnictwem niemieckiego burmistrza Szczecina, który twierdził, że „Po stokroć lepsza okupacja Armii Czerwonej, niż panowanie Polaków”. To historia „enklawy polickiej”, czyli 40 km kwadratowych eksterytorialnej, niedostępnej dla polskich władz, radzieckiej strefy okupacyjnej wokół Polic i Bazy nr 3601, czyli radzieckiego portu w Szczecinie, z której wywożono do Związku Radzieckiego wszystko, co dało się zdemontować i wywieźć z radzieckiej strefy okupacyjnej w Niemczech, w tym z tej części Polski, którą nazwano później Ziemiami Odzyskanymi lub polskim „Dzikim Zachodem”. To opowieść o wydarzeniach 28 października 1992 r., kiedy port w Świnoujściu opuściły cztery radzieckie kutry rakietowo-torpedowe, ostatnia jednostka bojowa Armii Radzieckiej, a Polska 48 lat po zakończeniu II wojny światowej Polska przejęła ostatnią część zespołu portów Szczecin-Świnoujście. To wreszcie historia Szczecina, w którym w czerwcu 1946 r. zamieszkało 31 tysięcy Żydów, stanowiących wówczas 42 proc. mieszkańców miasta, czyniących z niego „jedno z największych skupisk Żydostwa w Polsce”, jak napisano w inauguracyjnym numerze „Tygodnika Informacyjnego”, organu prasowego Wojewódzkiego Komitetu Żydów Polskich w Szczecinie.
„Enklawa” to historie mieszkańców miasta, w którym niemal nic nie działo się tak, jak dziać się powinno.
Książka powstała dzięki wsparciu Miasta Szczecin.