Ta strona korzysta z plików cookie, abyśmy mogli zapewnić Ci jak najlepsze wrażenia z użytkowania. Informacje o plikach cookie są przechowywane w Twojej przeglądarce i wykonują takie funkcje, jak rozpoznawanie Cię po powrocie do naszej witryny i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Koncerty i imprezy



SŁOWIANIN na emigracji | Żywiołak | Klub Delta
Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej.
Po „Pieśni pół/nocy”, początek roku 2019 przynosi kolejną, siódmą już płytę grupy.
„Wendzki sznyt” to kolejne pikantne odkrycia historyczne związane z kulturą Pomorza i jego odwiecznymi mieszkańcami, których etnografia do dziś kojarzy z określeniem „Wendowie”.
Album będący niejako kontynuacją fascynacji zespołu uchyla tym razem rąbka tajemnicy związaną z morskim korsarstwem z epoki wikingów, nie stroniąc jednocześnie od typowych dla Żywiołaka „przebojów” z tekstami chociażby ulubionego Bolesława Leśmiana czy zapisów nutowych i tekstowych z dzieł Oskara Kolberga czy Łucjana Kamieńskiego
„Wendzki sznyt” to bruzda wyryta w umysłach członków zespołu przez bałtycką bryzę oraz kolejne antropologiczne odkrycia i artystyczne uniesienia, które niczym przygody Indiany Jonesa odkrywają przed nami kolejne zapomniane już karty naszej historii.
Swoją fascynacją Żywiołak zaraził też plejadę gości, którzy w niezwykle trafny sposób wnieśli do albumu swe barwne kreacje.
Płyta powstała w warszawskim Tu Wolno Palić Studio oraz wrocławskim Uniq Studio.
Jej produkcją tradycyjnie już zajął się sam Robert Jaworski w kooperacji z Mikołajem Jarząbkiem.
Za mastering odpowiedzialny jest tym razem Szymon „Spox” Kurek.
Kolejna wyjątkowa okładka jest dziełem Kuby Sokólskiego.
W nagraniu płyty udział wzięli:
- Robert Jaworski – wokal, narracja, lira korbowa, fidel renesansowa, gęśla gdańska smyczkowa, lutnia konstruowana, drumla, baraban, perkusjonalia autorskie.
- Zuza Ciszewska – wokal, skrzypce pięciostrunne i barytonowe, przeszkadzajki.
- Kamil Strzyżewski – wokal, narracja, gitara basowa półakustyczna, lutnia romantyczna
- Wiktoria Kwiatkowska – wokal.
- Michał Lange – perkusja, perkusjonalia.
Gościnnie wystąpili:
- Jaromir Szroeder
- Joanna Lacher
- Mikołaj Rybacki /Percival/
- Robert Wasilewski /Warszał/
- Igor Górewicz /Casus Belli/