Polskie tradycje świąteczne – Wielkanoc 2020


CZW 09.04.2020
12:39

Żeby uprzyjemnić Państwu czas oczekiwania na Wielkanoc, mamy niespodzianki!
Pierwsza niespodzianka w osobie Ingi Kurek-Baranowskiej: czyta i opowiada o polskich tradycjach świątecznych, bigosie z Jadłonomii i radzeniu sobie w trudnym czasie

Druga niespodzianka brzmi dość banalnie, ale to trochę taki słowianinowy święty Graal… Nasza koleżanka Emilka – specjalnie dla Państwa – po wielu prośbach i jednym zastraszeniu podzieliła się przepisem na chleb doskonały. Uwierzcie nam, jest doskonały. Jak nie macie zakwasu to szybciutko nastawcie!

Składniki:
⦁ 300 g mąki żytniej (typ 720)
⦁ 100 g mąki pszennej chlebowej (typ od 650)
⦁ ok. 1 szklanki zakwasu żytniego (w temp. ok. 25 st. C)
⦁ 2 dag drożdży świeżych
⦁ 1/2 szklanki otrębów (np. 4 zboża albo żytnie)
⦁ 3/4 łyżki soli
⦁ 2 łyżki cukru
⦁ ok. 300 – 350ml letniej wody

Forma do pieczenia typu „keksówka” o wymiarach 30cmx12cm

Wszystkie suche składniki łączymy ze sobą. Dodajemy drożdże rozpuszczone w odrobinie wody z cukrem, zakwas i pozostałą wodę. Wszystko dokładnie mieszamy ok. 10 minut.
Ciasto w swojej konsystencji jest gęste. Pozostawiamy je do wyrośnięcia (ok. 1 godz.), mieszamy i przekładamy do „keksówki” wcześniej posmarowanej tłuszczem (np. masłem) i obsypanej bułką tartą. Blaszkę odstawiamy w ciepłe miejsce. Kiedy ciasto podwoi swoją objętość czyli wypełni całą blaszkę wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 210 stopni (grzałka góra/dół) na 10 minut. Potem zmniejszamy temperaturę do 185 stopni i pieczemy jeszcze ok. 40 minut.
Chleb jest gotowy, kiedy będzie miał wyraźnie złocisto-brązowy kolor, a jego brzegi będą odstawać od ścianek blaszki. Wyłączamy piekarnik a nasz wypiek pozostawiamy jeszcze na 10-20 minut przy otwartych drzwiczkach.
Smacznego!

Link do bigosu: https://www.jadlonomia.com/pr…/bigos-wegetarianski-doskonay/

PS To nie koniec niespodzianek!