Ładowanie Wydarzenia

Na Północ – skandynawski maraton filmowy


Ambasady Danii, Norwegii i Szwecji zapraszają do filmowej podróży na Północ! Wydarzenie jest częścią 10. edycji Dni Skandynawskich w Szczecinie.

 Gdzie i kiedy:
Dom Kultury Słowianin, Józefa Korzeniowskiego 7 , Szczecin, 11 maja (sobota), godz. 16:00- 22:00
(po każdym seansie 30 min przerwy)
Wstęp: Bezpłatny

Repertuar:

MAŁGORZATA I KRÓLOWA PÓŁNOCY |MARGRETE DEN FØRSTE
(Charlotte Sieling) DK, NO, SE, IS, CZ, PL 2021, 121’

godz. 16.00-18.00

Jest rok 1402. Królowa Małgorzata I rządzi Szwecją, Norwegią i Danią poprzez swojego adoptowanego syna Erika Pomorskiego. Losy królestwa się ważą, a sama Margrete staje przed decyzją, która może zrujnować dzieło jej życia: Unię Kalmarską. Małgorzata I to jeden z najlepiej przyjętych w Danii filmów historycznych pokazujący skomplikowane relacje między władzą, interesami jednostki, a dobrem regionu. W roli głównej bezkonkurencyjna Trine Dyrholm.
Małgorzata I była pierwszą kobietą na duńskim tronie. Znana była z nieustępliwości i wprawności politycznej. Jej przybrany syn Bogusław po przeprowadzce do ciotki zmienił imię na Erik. Urodził się i zmarł w dzisiaj polskim Darłowie.

PIEŚNI ZIEMI | FEDRELANDET
(Margreth Olin) NO 2023, 90′ – norweski kandydat do Oscara 2023
godz. 18.30-20.00

Zapierający dech wizualno-dźwiękowy poemat w którym reżyserka Margreth Olin, przez cztery pory roku, towarzyszy ojcu w wędrówkach przez dzikie, górskie rejony zachodniej Norwegii, by podążając z kamerą śladami przodków, odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd jestem? Dziewicza w tym rejonie natura pulsuje nieustającym cyklem narodzin i śmierci. Film, poprzez oszałamiające obrazy i wibrujące dźwięki, odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny. Film miał swoją premierę podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego 2023.

 

A POTEM TAŃCZYLIŚMY | AND THAN WE DANCED
(Levan Akin) SE, GE, FR, 112’ – szwedzki kandydat do Oscara w 2020 roku
godz. 20.30-22.15


Film „A potem tańczyliśmy” prezentowany był na Festiwalu w Cannes, a później stał się festiwalowym i frekwencyjnym hitem na całym świecie. Był też szwedzkim kandydatem do Oscara w 2020 roku. Ta historia młodego tancerza to uniwersalna opowieść o pożądaniu, ambicji i wyzwoleniu, a finałowa scena zapiera dech w piersiach.

Szczegóły

11 maja
16:00 - 23:00

Organizator

Ambasada Norwegii w Polsce

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content