Ładowanie Wydarzenia

Koncert z udziałem wybitnych muzyków: Grażyna Auguścik, Jorgos Skolias, Wojciech Myrczek

07.09.2024

Start: 20:00
Otwarcie drzwi: 19:00

Dom Kultury Słowianin

Józefa Korzeniowskiego 7,
70-211 Szczecin

Bilety

Przedsprzedaż: od 70 zł
W dniu koncertu: 80 zł

Piosenki miłosne wczesnej postkomuny i późnego kapitalizmu to projekt Roberta Świstelnickiego- pochodzącego ze Szczecina kompozytora, poety, filozofa, który na co dzień mieszka, nagrywa i pracuje w USA. 
 
W Słowianinie, podobnie jak na płycie, towarzyszyć będą mu wybitni wokaliści około-jazzowi: Grażyna Auguścik, Jorgos Skolias oraz Wojciech Myrczek.
 
G. Auguścik, mieszkająca od wielu lat w USA, to gwiazda międzynarodowego jazzu. Uhonorowana m.in. orderem Gloria Artis, miała okazję współpracować m.in. z Jimem Hallem, Johnem McLeanem, Andersem Jorminem, Urszulą Dudziak oraz wieloma innymi gwiazdami polskiego i światowego jazzu.
 
J. Skolias to człowiek instytucja polskiego bluesa, jazzu, muzyki etnicznej i awangardowej. Związany był m.in. z grupą Young Power, z zespołem Krzak, z Tie Breakiem czy z Dżemem. Jest wirtuozem starodawnych technik śpiewu alikwotowego.
 
W. Myrczek to z kolei wybitny wokalista młodego pokolenia. Siedmiokrotnie (z rzędu) wybierany przez Jazz Forum najlepszym polskim wokalistą jazzowym, Myrczek łączy głęboki namysł nad tradycją jazzową i swingową, z nowoczesną świadomością harmoniczną i rytmiczną.
 
Projekt Świstelnickiego to głęboki jazzowo-poetycki sen o miłości w kontekście przemian ostatnich dekad w Polsce i na świecie. Projekt ten, oscylujący między przestrzennym jazzem północno-europejskim, piosenką poetycką oraz „brudem” bluesa i nowoczesnego jazzu, współtworzą wybitni muzycy jazzowi młodego pokolenia: Piotr Budniak na perkusji, Adam Bławicki na saksofonie, wirtuoz wibrafonu Marcin Pater, Paweł Urbański na gitarze oraz, gościnnie, Mateusz Szewczyk na kontrabasie. Muzycy ci to współpracownicy takich tuz jak: Tomasz Stańko, Ed Cherry, Leszek Możdzer, czy Mike Moreno.
 
Płyta została wybrana albumem roku przez red. naczelnego Polish Jazz; krytyk M. Lewenstein nazwał ją „polską jazzowo-poetycką płytą wszechczasów”, a Tomasz Janas z Polskiego Radia określił ją jako „wizyjną”.   

ROBERT ŚWISTELNICKI, rodem szczecinianin, to spiritus movens projektu, pomysłodawca, kompozytor i aranżer niemal wszystkich utworów oraz autor wszystkich tekstów; także multiintrumentalista. Świstelnicki jest również poetą i filozofem. Na co dzień rezyduje w Chicago; był lub jest związany z wydziałami filozofii, polityki i germanistyki University of Chicago, Northwestern University, a także Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie nad Menem. Pobiera nauki kompozycji u Matta Ulery’ego. W 2022 zadebiutował na polskim rynku wydawniczym albumem „Piosenki”, łączącym poetycką melorecytację z klasycznym jazzowym kwintetem. Jest także autorem piosenek i tekstów dla innych. Miał okazję współpracować m. in. z Markiem Feldmanem, Jonem Irabagonen, Arkiem Skolikiem, Katie Ernst, Natalią Kordiak.

GRAŻYNA AUGUŚCIK to w zgodnej opinii krytyków jedna z najciekawszych wokalistek światowych scen jazzowych. Jej dyskografia obejmuje niemal 20 autorskich płyt oraz dziesiątki „featuringów”. Auguścik, absolwentka legendarnej Berklee School of Music, miała okazję współpracować z takimi tuzami jazzu jak Jim Hall, Michael Brecker, Toots Thielemans, John Medeski, Michał Urbaniak, Ula Dudziak, Patricia Barber, Kurt Rosenwinkel i tuziny innych. Jej twórczość była wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą (chociażby medal Gloria Artis). Wielokrotnie wybierana najlepszą polską wokalistką jazzową przez Jazz Forum. Mieszkająca w Chicago wokalistka jest aktywna koncertowo na całym świecie, a każdy z jej projektów jest istotnym wydarzeniem artystycznym. Niezwykły liryzm jej śpiewu wywodzi się z wrażliwości słowiańskiej muzyki ludowej, emocji muzyki latynoamerykańskiej oraz głębi doświadczenia jazzu amerykańskiego. Warto dodać, że Auguścik pracuje ze Świstelnickim obecnie również nad jego nowym (amerykańskim) albumem (m.in. z legendarnym skrzypkiem Markiem Feldmanem), a także wykonuje podczas koncertów własne utwory z jego tekstami.

JORGOS SKOLIAS to legenda polskiej wokalistyki jazzowej, awangardowej, bluesowej, rockowej i etnicznej. Skolias organicznie łączy starodawne techniki wokalne z bluesową charyzmą, jazzową wirtuozerią oraz wolno-improwizatorskim uwielbieniem wolności. Wokalista związany jest lub był z tak legendarnymi formacjami jak Krzak, Osjan, Dżem czy Young Power. Miał okazję współpracować m.in. z Tomaszem Stańko, Terje Rypdalem, Bronkiem Dużym, braćmi Oleś czy Bogdanem Hołownią. Tworzył także muzykę teatralną i filmową. Jest wirtuozem m.in śpiewu alikwotowego.

WOJCIECH MYRCZEK w latach 2015-2023 wybierany przez Jazz Forum najlepszym polskim wokalistą jazzowym, to także laureat m.in. Montreux Jazz Voice Competition. Myrczek, związany z Krakowską Akademią Teatralną oraz katowickim Wydziałem Jazzu (do 2019 roku), koncertuje na całym świecie, m. in. z własnym kwartetem. Wokalistyka Myrczka jest syntezą głębokich studiów nad tradycją swingową oraz pracy z wokalnymi technikami nowoczesnego jazzu. Myrczek miał okazję współpracować m. in. z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim, Tomaszem Stańko, Henrykiem Miśkiewiczem, Bernardem Maselim, Agą Zaryan oraz Pawłem Tomaszewskim. Obecnie pracuje ze Świstelnickim nad nowym materiałem.

MARCIN PATER wibrafonista, to wschodząca gwiazda polskiego jazzu. Pater jest absolwentem katowickiego Wydziału Jazzu. Jest charyzmatycznym liderem własnego spektakularnego trio, w ramach którego współpracuje m. in. z Leszkiem Możdzerem i znanym doskonale w Szczecinie Jakubem Mizerackim. Pater jest laureatem licznych nagród, a jego portfolio koncertowe obejmuję liczne koncerty w Polsce i na świecie. Kojarzony często z karkołomną wirtuozerią i

skomplikowanymi rozwiązaniami metro-rytmicznymi, w projekcie Świstelnickiego pokazuje swoje najliryczniejsze oblicze.

PAWEŁ URBAŃSKI – w młodości związany ze śląską sceną punkową, to również absolwent gdańskiego Wydziału Jazzu, gdzie uczył się pod okiem Macieja Grzywacza. Po latach emigracji (Afryka, Bliski Wschód, Nowy Jork), Urbański wraca „Piosenkami miłośnymi…” na polską mapę wydawniczą. Wcześniej znany był w Polsce m. in. z duetu z Piotrem Budniakiem. Grał też z Markiem Feldmanem oraz Ethanem Philionem. Jego około- jazzowa gra na gitarze cechuje się dużą świadomością brzmieniową. W jego grze słychać echa takich gitarzystów jak Jakob Bro, Bill Frisell czy John Scofield. Jest współproducentem „Piosenek miłosnych”. Obecnie pracuje ze Świstelnickim nad nowym materiałem, nagranym w Chicago.

ADAM BŁAWICKI znany jest z płomiennej i intensywnie lirycznej gry na saksofonie tenorowym i barytonowym. Bławicki jest jedną z czołowych postaci młodej polskiej sceny jazzowej. Miał okazję być m.in. głównym solistą symfonicznego koncertu Leszka Możdzera. Współpracuje także z Sanah, Wojciechem Pilichowskim, orkiestrą Męskiego Grania, Grubsonem, Parnas Brass Bandem, Dominikiem Gawrońskim. Jest także liderem własnych formacji, m.in. kwintetu oraz oktetu, a także członkiem licznych projektów wrocławskiej sceny jazzowej.

MATEUSZ SZEWCZYK zastąpi na szczecińskim koncercie Macieja Kitajewskiego- etatowego basistę projektu i współtwórcę oryginalnego brzmienia projektu. Szewczyk, stały współpracownik Marcina Patera i, tym samym, Jakuba Mizerackiego i Leszka Możdzera, to czołowy młody basista polskiego jazzu. Koncertuje na wielu festiwalach w Europie i Azji.

PIOTR BUDNIAK to czołowy polski perkusista jazzowy, koncertujący na całym świecie. Współpracuje lub współpracował między innymi z Tomaszem Stańko, Kasią Pietrzko, Mike’m Moreno, Troyem Robertsem, Andrzejem Chyrą, a także Anią Rusowicz oraz zespołem LemON. Prowadzi Piotr Budniak Essential Group, uznaną przez Jazz Forum za „nadzieję” polskiego jazzu. Budniak był współproducentem pierwszego albumu Świstelnickiego.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

Skip to content