Historia Domu Kultury Słowianin w Szczecinie
Historia Domu Kultury Słowianin w Szczecinie
Swoją działalność rozpoczął 20 września 1969 roku jako Międzyzakładowy Dom Kultury Pracowników Gospodarki Komunalnej i Przemysłu Terenowego “Słowianin”, na zawsze zmieniając obraz szczecińskiej kultury.
Siedziba Słowianina ma równie bogatą historię. Budynek powstał w 1873 roku na potrzeby arsenału pruskich oddziałów artylerii, by 24 lata później stać się miejscem produkcji i składem maszyn rolniczych, silników parowych i młockarni. Pozostałą przestrzeń zajęli przemysłowcy, kupcy i restauratorzy, między innymi Bruno Ludwig, który stworzył nieopodal letni ogródek gastronomiczny. Teren ten później przejął po nim Max Grabow, właściciel Nowej Piwiarni Ratuszowej, która znajdowała się w sąsiednim Czerwonym Ratuszu.
W 1927 roku szczeciński magistrat przekazał dolne kondygnacje budynku Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, które zagościło tutaj aż do lat 70. ubiegłego stulecia. Na szczęście druga wojna światowa nie naruszyła konstrukcji i już w 1946 roku działalność rozpoczęła tutaj Akademia Handlowa (później Wyższa Szkoła Ekonomiczna i Politechnika Szczecińska) – pierwsza wyższa uczelnia na Pomorzu Zachodnim. Wykład inauguracyjny z 15 października upamiętnia tablica, która znajduje się w budynku. Później dawny arsenał stał się siedzibą Teatru Małego.
W latach 60. tych ostatnia kondygnacja budynku uległa pożarowi. Podjęto decyzję o odbudowaniu piętra i stworzeniu w tym miejscu domu kultury. Prace rozpoczęto w 1966 roku według projektu Bazylego Grygoruka, wystrojem wnętrz zajął się Bogusław Herman, a głównym plastykiem był Roman Czerwieniec.
W nowym nadzwyczaj pomysłowym i nowoczesnym wnętrzu z kolorowymi meblami, oryginalnym oświetleniem rozpoczęła się nowa era kulturalnego Szczecina. 20 wrzenia 1969 r. dom kultury został przekazany do użytku 14. tysięcznej rzeszy pracowników komunalnych i przemysłu terenowego w Szczecinie. W latach 1975-1982 funkcjonował jako Komunalny Dom Kultury, w 1983 został przekształcony w Centrum Kultury Młodzieży SŁOWIANIN, a 21 grudnia 1992 nadano nowy statut i obecną nazwę Dom Kultury SŁOWIANIN.
Przez dziesiątki lat na tej scenie grało wielkie grono polskich i zagranicznych artystów. Słowianin zawsze starał się spełniać marzenia szczecińskiej publiczności i zapraszał największych idoli każdego pokolenia.
Zawitali tutaj: Czerwone Gitary, Skaldowie czy Wojciech Młynarski. Wybrzmiewała tu muzyka Michała Bajora, zespołu Raz Dwa Trzy, Maćka Maleńczuka czy Edyty Bartosiewicz. Publiczność rozbawiali: Jacek Fedorowicz, Kabaret Paka czy Kabaret z Piwnicy.
Kolejne lata ugruntowały Słowianina jako cetrum rockowe Szczecina. Scenę tę pokochały największe gwiazdy cięższego brzmienia: Proletaryat, Dezerter, Closterkeller, Vader, Kult, Lady Punk.
Kasia Nosowska, liderka grupy HEY wspomina swoje nastoletnie lata, które spędziła w Słowianinie, by potem wypełniać jego salę po brzegi na swoich koncertach: Tu, na scenie w Słowianinie rozegrały się wydarzenia, które doprowadziły mnie do punktu, w którym się teraz znajduję.”
HEY NA SCENIE SŁOWIANINA
2012
W pierwszych latach nowego stulecia niejednokrotnie zagrali tutaj: Voo Voo, Stare Dobre Małżeństwo, Pidżama Porno, TSA, Armia, happysad, Hurt, Coma, Hey, Strachy na Lachy, Lao Che, Luxtorpeda, Decapitated, Nocny Kochanek, Tides From Nebula czy przedstawiciele rapowej sceny: O.S.T.R. czy Taco Hemingway.
Wiele zespołów wybrało scenę Słowianina na celebracje jubileuszów i najważniejszych chwil w karierze.
Słowianin gościł też wielu artystów z zagranicy, m.in.: Budgie, Nazareth, Anathema, Tim „Ripper” Owens, Blaze Bayley, Paul Di’Anno, Leon Hendrix, Omega, Olypmic, Arkona, Forced to Mode, a koncert grupy Sabaton stał się wydarzeniem kulturalnym roku 2013.
SABATON NA PIERWSZYM
I JEDYNYM KONCERCIE
W SZCZECINIE!
2013
Słowianin nigdy nie zamykał się jedynie na swoje mury. W latach 1992-1999 był organizatorem artystycznej części Dni Morza, serwując szczecinianom najlepsze koncerty u stóp Wałów Chrobrego.
Słowianin stał się gospodarzem ważnej tradycji: Ogólnopolskiego Zlotu Fanów Depeche Mode, która trwa do dziś.
Słowianin od zawsze przyciągał młode talenty i stawał się niejako ich kuźnią. To tutaj swoje pierwsze kroki stawiało wielu uznanych w Szczecinie i całej Polsce artystów. Właśnie dlatego powstał Festiwal Rockowych Talentów “Generator Szans” oraz konkursów piosenki dziecięcej. Pierwsze kroki tutaj stawiał zespół QUO VADIS, rozpoczynając swoje próby w 1986 roku, a dwa lata później zagrali swój debiutancki koncert. Na niemniejszą uwagę zasługuje zespół After Blues, który ze Słowianinem związany jest od 1987 roku, którego muzycy uznawani są na całym świecie. W 1998 roku wybrzmiały pierwsze dźwięki zespołu Nikt, które z założenia miały być głośne i mocne, wyrażające gniew i żal do świata. Aktualnie są doceniani przez czołówkę polskiego rocka i zapraszani na wiele wydarzeń w całym kraju.
W duszy Słowianina gra też blues. Bluesada to coroczny festiwal tej nostalgicznej muzyki zapoczątkowany w 1991 roku i bardzo szybko wpisał się w bluesową tradycję Polski. Do gitarowych solówek kołysał się cały Szczecin przez 18 lat! Nieodłącznym elementem muzycznego kalendarza stały się też listopadowe Zaduszki Bluesowe.
AFTER BLUES
Mając na uwadze, że Szczecin leży nad morzem, Słowianin w 1998 podjął się stworzenia festiwalu muzyki morskiej “Szan-T-Rapa”, w którym udział wzięli wówczas: Ryczące dwudziestki, Qftry oraz nestor pieśni szantowej Jerzy Porębski.
Wrażliwość i otwarte serce Słowianina widać było od początku jego działalności. Od wielu lat jest organizatorem Wigilii dla 400 osób, samotnych, bezdomnych i ubogich oraz Śniadania Wielkanocnego. Zorganizowano tutaj wiele koncertów i wydarzeń charytatywnych, a co roku w styczniu, serce Słowianina bije dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Odnosił także sukcesy organizując i realizując plenerowe imprezy o charakterze sportowo-rekreacyjnym i edukacyjno-kulturalnym głównie dla dzieci i młodzieży. Są to m.in.: Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej – Szczecin Cup, Mikołajki i Brzdąc.
Od wielu lat realizował wiele inicjatyw społecznych, takich jak: „Centrum Seniora”, „Dziecięce Pogotowie Lekcyjne”, Mała Akademia Bluesa” i „Eko-Przedszkolak”.
SENIORZY ZAWSZE BYLI W SERCU SŁOWIANINA
Przez wiele lat „Słowianin” był domem dla Szczecińskiej Giełdy Zoologicznej i Koła Filatelistów Polskich, a na stale zamieszkało tu Stowarzyszenie Miłośników i Hodowców Kotów „Cat Club Pomerania”.
Nieodłącznym elementem historii Słowianina jest Teatr Kana. W peerelowskiej rzeczywistości rozwijał się niezależny alternatywny teatr dla młodzieży. Obecnie znany i doceniany na arenie polskiej i międzynarodowej.
OSTATNIA TAKA SOBOTA…
Dom Kultury Słowianin przebywał na emigracji przez 5 lat!
Mimo trudności zorganizowano dziesiątki wydarzeń poza własnymi murami. Zabytkowy budynek przeszedł generalny remont. Cały artystyczny Szczecin czekał na ten moment od 2018 roku – a jesienią 2023 powróciliśmy.
Dużo się u nas dzieje
Zachęcamy do śledzenia nowości na naszej stronie. Pojawiają się nowości, koncerty, wydarzenia.
Zapraszamy na wirtualny spacer po naszej odnowionej miejscówce